Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej
Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej

„RODZINA SZKOŁĄ TRZEŹWOŚCI– MIŁOŚĆ JEST TRZEŹWA”

III ŚWIĘTOKRZYSKA PIESZA PIELGRZYMKA TRZEŹWOŚCIOWA
W pierwszą sobotę miesiąca – 6 października odbyła się już po raz trzeci Świętokrzyska Piesza Pielgrzymka Trzeźwości od stóp Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej do sanktuarium p. w. Narodzenia NMP w Piekoszowie.

Naszej modlitwie przyświecało hasło "Rodzina szkołą trzeźwości – Miłość jest trzeźwa". Organizatorami tej inicjatywy było Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej z księdzem Robertem Skorupą. Patronat nad pielgrzymką objął Ks. Bp. Kazimierz Gurda. Uczestnikami były osoby‚ którym na sercu leży trzeźwość polskich rodzin‚ m.in. członkowie Apostolstwa Trzeźwości‚ trzeźwiejący alkoholicy i ich rodziny oraz członkowie klubów AA. Przybyli oni z różnych stron diecezji‚ m.in. z Jędrzejowa‚ Nowin‚ Zagnańska‚ Piekoszowa oraz z parafii kieleckich‚ by ofiarować pielgrzymi trud w tak ważnej intencji‚ jaką jest trzeźwość narodu polskiego.



W sposób szczególny cieszył udział młodzieży i rodzin‚ które dzieliły się swoim świadectwem troski o trzeźwość. Podczas pielgrzymki - na szlaku marszruty - świadectwo złożyła 18-letnia Marysia‚ która dzieliła się radością przeżywania swojej młodości bez alkoholu‚ wbrew ogólnemu przekonaniu‚ że dzisiejsza młodzież nie potrafi bawić się na trzeźwo. Świadectwem swojego życia podzieliła się również młoda kobieta – trzeźwiejąca alkoholiczka – która jak wyznaje – zawdzięcza swoje nawrócenie Łasce Bożej i modlitwie wstawienniczej swoich bliskich.




Mszy Świętej w Sanktuarium piekoszowskim w intencji trzeźwości narodu przewodniczył ks. Kamil Banasik z parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach opiekun Apostolstwa Trzeźwości. Homilię wygłosił ksiądz Stanisław Malec - proboszcz parafii Chełmce. Podczas pielgrzymki pieszej i kilkugodzinnego spotkania w Piekoszowie miały miejsce ponadto modlitwa Różańcowa‚ miting otwarty‚ Droga Krzyżowa w terenie i Koronka do Miłosierdzia Bożego w sanktuarium.


Kościół troszczył się o trzeźwość w naszej ojczyźnie od pokoleń. Dzisiaj stajemy przed potrzebą odkrycia na nowo wielkiego potencjału apostolstwa i duszpasterstwa trzeźwości na wielu poziomach: parafialnym‚ diecezjalnym‚ ogólnopolskim. Rodzina jest podstawowym środowiskiem‚ w którym powinno się wychowywać do trzeźwości. Stąd tak ważne jest osobiste świadectwo trzeźwości i abstynencji rodziców.


Aleksandra Klusek

zobacz galerię zdjęć


Czy w przyszłym roku będzie następna ?