Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej
Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej

Alkoholizm

Wychowanie młodzieży w wolności ...

Rok 2016 w duszpasterstwie trzeźwości poświęcony jest w sposób szczególny młodzieży i trosce nas‚ dorosłych – rodziców i krewnych‚ kapłanów‚ katechetów‚ nauczycieli‚ pedagogów i wszystkich innych wychowawców – o wychowanie młodego pokolenia. Fundamentem solidnego wychowania jest pomaganie młodym ludziom‚ by żyli w prawdziwej wolności‚ w tym także w wolności od alkoholu‚ narkotyków oraz innych substancji czy bodźców‚ które prowadzą do uzależnień i utraty wolności.

Czytaj więcej

Jak chronić dzieci przed alkoholem?

Z ks. Markiem Dziewieckim rozmawia Krzysztof Losz

Czytaj więcej

TRWAŁ W ABSTYNENCJI 42 LATA

Spotkania z Talbotem

Czerwiec – zieleń przyrody‚ niebieskie niebo… Piękne było czerwcowe przedpołudnie w 1925 roku w Dublinie. Zmarł wtedy Mateusz Talbot. Mija 88 lat od jego śmierci.

Czytaj więcej

Miłość‚ ślub‚ kryzys i co dalej ...

Jestem mężatką od 37 lat. Kiedy wychodziłam za mąż‚ nie miałam pojęcia‚ ile w życiu będę musiała przeżyć trudnych‚ a czasem bardzo ciężkich chwil. Po zawarciu sakramentu małżeństwa‚ dowiedziałam się‚ że rodzina‚ w którą weszłam ma problemy z alkoholem.

Czytaj więcej

Przejrzałam

Wychowałam się w rodzinie katolickiej‚ lecz mało praktykującej. Poznałam podstawy naszej wiary‚ ale na tych podstawach wszystko się skończyło. Gdy zakładałam swoją rodzinę‚ nie myślałam o Bogu‚ o tym‚ aby Jemu powierzyć losy mojego małżeństwa.

Czytaj więcej

Eucharystia ratunkiem!

Mateusz Talbot‚ odkąd przestał pić‚ codziennie uczestniczył we Mszy św. o piątej rano‚ przystępował do Komunii i każdy wolny czas spędzał na modlitwie.

Czytaj więcej

12 Kroków AA: program radykalnej zmiany życia

ks. Marek Dziewiecki

Recepta na kryzys

Dwanaście Kroków Anonimowych Alkoholików to program‚ dzięki któremu w ostatnich kilkudziesięciu latach setki tysięcy alkoholików z różnych krajów świata odzyskało trwałą trzeźwość. Program ten okazał się na tyle skuteczny‚ że jego podstawowe elementy zostały włączone do wszystkich programów profesjonalnej terapii uzależnień. Mamy tu do czynienia z programem uniwersalnym‚ gdyż pomaga on skutecznie przezwyciężać również inne formy uzależnień czy innych poważnych trudności życiowych.

Czytaj więcej

Byliśmy odrzuceni przez sąsiadów‚ wyśmiewano się ...

Witam! Piszę do Was‚ aby podzielić się moją historią.
Zanim zrozumiałam‚ że jestem chcianym i kochanym dzieckiem Boga‚ minęło wiele lat.
Przeżyłam wiele traumatycznych chwil.
Moje dzieciństwo wyglądało podobnie do Waszego. Odkąd pamiętam w domu był alkohol‚ awantury‚ stres‚ napięcie‚ jednym słowem - „emocjonalna huśtawka”.

Czytaj więcej

Bóg jest drogą wyjścia z nałogu

Chciałbym‚ żeby moje doświadczenie pomogło osobom‚ które mają problemy z alkoholem‚ osobom‚ które są alkoholikami‚ ale nie zdają sobie jeszcze z tego sprawy‚ oraz ich rodzinom i bliskim – bo to oni najbardziej cierpią i są największymi ofiarami tego nałogu.

Czytaj więcej

NIE MIAŁ ZŁEGO PRZYKŁADU W DOMU

Czy alkoholik może zostać świętym? – pytamy z niedowierzaniem. Jan Vianney zauważył‚ że liczni święci w początkach swojego życia byli „wielkimi grzesznikami”‚ a doszli do świętości przez pokutę”.

Czytaj więcej