Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe w Chęcinach

We wrześniu w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Chęcinach odbyło się Pierwsze Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe. Uczestniczyły w nim osoby uzależnione‚ ich rodziny‚ pracownicy i wolontariusze instytucji oraz organizacji pozarządowych‚ jak również działacze ruchów trzeźwościowych i różnych grup parafialnych z Diecezji Kieleckiej.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 konferencją wygłoszoną przez księdza prof. Jan Śledzianowskiego na temat dynamicznie zmieniającego się obrazu polskiego alkoholizmu. Wskazał na systematycznie obniżający się próg wiekowy inicjacji alkoholowej oraz zwiększenie skali problemu uzależnień wśród kobiet. Jako przeciwwagę przedstawił historię ruchów abstynenckich i wskazał na potrzebę budowania „kultury abstynenckiej” jako zadania społecznego.
O godzinie 11.30 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. bp. Jana Piotrowskiego. W homilii wygłoszonej przez Pasterza naszej diecezji została podkreślona wdzięczności wobec Boga za każdą chwilę trzeźwego życia Polaków. Zachęcał do trwania w dobrym i walki o godność każdego człowieka. Zaznaczył‚ że trzeźwość jest warunkiem zachowania zdrowych relacji rodzinnych‚ społecznych i zawodowych. Przestrzegał przed współczesnym faryzeizmem i skłonnością do osądzania innych. Ksiądz biskup zwrócił zebranym uwagę‚ że spotkanie trzeźwościowe wpisuje się w trwający w Kościele Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Zaapelował o modlitwę za osoby uwikłane w nałogi‚ gdyż tylko Boża łaska może pomóc w nawróceniu.
Po Mszy Świętej uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek. Była to okazja do wzajemnego poznania się osób z różnych grup trzeźwościowych z terenu diecezji. Kilka osób podzieliło się świadectwem swego życia‚ popadania w nałogi i trudną drogą nawrócenia. Ludzie uzależnieni podkreślali ważną rolę rodziny i Bożej opatrzności w procesie ich zdrowienia. W trakcie spotkania istniała możliwość zaakcentowania rocznic abstynenckich uczestników oraz promocji nowych trzeźwościowych przedsięwzięć na terenie diecezji kieleckiej. Okazją do integracji i dzielenia się doświadczeniami był otwarty miting AA. Po wspólnej Koronce do Bożego Miłosierdzia uczestnicy spotkania udali się na zwiedzanie średniowiecznego Zamku w Chęcinach.
Ks. Kamil Banasik - duszpasterz trzeźwości diecezji kieleckiej - zapewnił‚ że w przyszłości planowana jest kontynuacja tej wspaniałej diecezjalnej inicjatywy‚ na którą zaproszone są nie tylko osoby związane z ruchami trzeźwościowymi‚ ale wszyscy‚ którym leży na sercu przyszłość naszej ojczyzny i trzeźwość narodu Polskiego.

Aleksandra