Procesja modlitewna w intencji trzeźwości

W dniu 7 maja 2016 roku w uroczystość Matki Bożej Łaskawej z diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Czarnowie do Bazyliki Katedralnej przeszła procesja różańcowa w intencji trzeźwości. Tego typu inicjatywa odbyła się w Kielcach po raz pierwszy. Organizatorami było Duszpasterstwo Trzeźwości z ks. Kamilem Banasikiem oraz Rycerstwo Niepokalanej z ks. Marcinem Rokitą.

Kilkadziesiąt osób z diecezji kieleckiej wzięło udział w tym wydarzeniu. Procesję różańcową poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz konferencja wygłoszona przez ojca z Niepokalanowa‚ który przybliżył postać Św. Maksymiliana Marii Kolbego jako patrona trzeźwości. Uczestnicy wyruszyli w kierunku kieleckiej Katedry z antyalkoholowymi transparentami i z różańcami w dłoniach. Procesji towarzyszyła Gminna Orkiestra Dęta „Sitkówka-Nowiny". Uczestnicy podkreślali‚ że wydarzenie to nie jest jedynie formą modlitwy‚ ale również manifestem mającym na celu propagowanie życia w trzeźwości i walkę z nałogami. Zakończeniem była uroczysta Msza Święta odpustowa Matki Bożej Łaskawej Patronki Kielc pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Piotrowskiego.
Szczególne znaczenie dla uczestników procesji trzeźwościowej miał fakt‚ że zbiegła się ona ze świętem patronki Kielc - Matki Bożej Łaskawej. Poprzez udział w wydarzeniu‚ zaangażowanie oraz żarliwą modlitwę kielczanie wyrazili swą wiarę i zawierzenie się opiece Najlepszej Matki oraz pragnienie‚ aby Ona wypraszała u Jezusa Chrystusa trzeźwość w naszych rodzinach.

Aleksandra Lewaniak

Relacje z wydarzenia: