IV DIECEZJALNE SPOTKANIE TRZEŹWOŚCIOWE W BĘCZKOWIE

Sierpień w Polsce od roku 1984 przeżywany jest jako miesiąc abstynencji‚ w którym wiele osób powstrzymuje się od spożywania alkoholu. W związku z tym podejmowane są wszelkiego rodzaju inicjatywy promujące życie w trzeźwości. Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej również włączyło się w to dzieło i zorganizowało dnia 1 września 2019 roku IV Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą o godzinie 12.00 w kościele p.w. Św. Jana z Dukli w Bęczkowie. Eucharystii przewodniczył ks. dr Adam Perz - Kanclerz Kurii. W homilii zwrócił uwagę‚ że wiele osób w Polsce cierpi z powodu alkoholizmu. Podzielił się też osobistym doświadczeniem życia w całkowitej abstynencji od alkoholu‚ którą dobrowolnie podjął już wiele lat temu.
Ks. bp Jan Piotrowski‚ nie mogąc osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu‚ napisał list do uczestników‚ w którym można przeczytać: "Wasze spotkania stały się już tradycją. Spotykacie się w różnych miejscach naszej diecezji‚ aby być razem‚ wspólnie uczestnicząc we Mszy Świętej i dzielić się swoimi sukcesami oraz porażkami. Dostrzegając w ostatnich dwóch latach wzrost spożycia alkoholu w Polsce‚ potrzebne jest wielkie wołanie do Ducha Świętego‚ aby czynił nas odważnymi w walce z uzależnieniami. Życie w trzeźwości jest poważnym traktowaniem wiary‚ odpowiedzialnością za siebie i bliźniego".
Na IV Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe przybył Jasiek Mela‚ znany polski podróżnik‚ najmłodszy zdobywca biegów - południowego i północnego w ciągu jednego roku. W swoim wystąpieniu podzielił się osobistym doświadczeniem cierpienia‚ które towarzyszy mu od najmłodszych lat. Zwrócił uwagę‚ że nigdy nie wolno się poddawać‚ ale zawsze trzeba walczyć. Nawet wtedy‚ kiedy wydaje się‚ że wszystko jest już stracone. Zapał do walki i radość życia czerpie przede wszystkim z wiary w Boga‚ jak również z tego‚ że potrafi cieszyć się z małych rzeczy‚ doceniając ich wartość.
Dla uczestników Spotkania w Bęczkowie zostało przygotowane wiele ciekawych propozycji. Wśród nich warto wymienić: Miting AA‚ profilaktyczne spotkanie z Policją‚ rozmowa z terapeutą‚ zbiórka krwi przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach‚ konkursy dla dzieci z nagrodami. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 350 osób. Dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Górnie wszyscy uczestnicy zostali obdarowani małym prezentem. Była nim bulwa krokusa zasadzona w szklanej doniczce z napisem: Krokus symbol trzeźwości.
Mam nadzieję‚ że dzięki takim inicjatywom świadomość zagrożenia płynącego z picia alkoholu będzie wzrastać‚ a tym samym spadnie jego spożycie.

Duszpasterz Trzeźwości
Diecezji Kieleckiej